بوکه چیست

با سلام خدمت علاقمندان به عکاسی و همراهان دانشکده و سایت پیک وان.

در این مقاله اطلاعات کاملی از بوکه به شما ارائه می شود امیدوارم که مورد پسند و استفاده قرار بگیرد.

بوکه چیست  ؟

 

بوکه (Bokeh) که  Boke هم گفته میشود یکی از محبوب ترین موضوعات در عکاسی است. دلیل اینکه چرا اینقدر بوکه مورد توجه قرار گرفته است این است که به عکسها جذابیت بصری می بخشد و ما را وادار می کند تا روی یک ناحیه خاص از تصویر تمرکز کنیم. کلمه بوکه از زبان ژاپنی وارد فرهنگ عکاسی شده است و معنای اصلی آن Blur یا همان تاری است.

bokeh-pic1-ir (6)

1) بوکه چیست؟

بوکه اساسا کیفیت نواحی خارج از فوکوس یا تار شده ی تصویر است که لنز دوربین به ما ارائه می دهد نه خود تاری یا میزان تاری (چه در  پیش زمینه چه پس زمینه موضوع) . تاری و محوشدگی  که غالبا در عکسها می بینید نتیجه عمق میدان کمی است که به آن background blur یا تاری پس زمینه می گویند. به هر حال آنچه عکاسان آن را بوکه می نامند کیفیت و محسوس بودن تاری (پیش زمینه – پس زمینه) و همچنین کیفیت تاری نقاط نورانی منعکسه است.

هنوز کمی دچار سردرگمی هستید؟ اشکالی ندارد به عکس زیر نگاهی بیاندازید.

bokeh-pic1-ir (2)

این گنجشک در فوکوس قرار دارد و شارپ است ( یعنی در محدوده عمق میدان واقع شده است) در حالی که پس زمینه فوکوس نیست (یعنی خارج از عمق میدان واقع شده است). کم بودن محدوده عمق میدان، نتیجه نزدیک شدن به موضوع و استفاده از دیافراگم های باز است. دایره ها با رنگهای مختلف در سمت چپ عکس را ببینید. آنها انعکاسهای نوری هستند و شکل دایره ای آنها بخاطر رفتار لنز و تاثیرش بر این نقاط نورانی است. در این حالت، این نرمی موجود در نواحی دایره ای شکل، از دید عکاسان یک “بوکه خوب” محسوب می شود. در حالی که برخی از عکاسان بر این باورند که بوکه  درباره ی کیفیت نقاط نورانی دایره ای شکل منعکس شده است بسیاری دیگر ( از جمله خود من) بر این باوریم که بوکه درباره ی کیفیت کل نواحی خارج از فوکوس است نه فقط نقاط نوارنی و انعکاسها.

2) بوکه خوب، بوکه بد

به یاد داشته باشید بوکه توسط لنز ساخته و ارائه می شود نه توسط دوربین. لنزهای مختلف بر اساس ساختار و طراحی منحصر به فرد خود، بوکه های مختلفی ارائه می هند. بطور کلی لنزهای پرتره و تله، با ماکزیمیم دیافراگم (یعنی بازترین دیافراگم) بوکه هایی زیباتر و دلپذیرتر از لنزهای زوم ارزان قیمت ارائه می دهند. بطور مثال لنز نیکون 85mm – f1.4 بوکه های فوق العاده خوبی تولید می کند در حالی که لنز نیکون 18/135mm – f 3.5/5.6 با همان عمق میدان و دیافراگم، بوکه های ضعیفی می سازد و این به خاطر طراحی اپیتکی مختلف این دو لنزهای است. دوباره تاکید می کنم که من درباره ی تاری و محوی پس زمینه (بکگراند) صحبت نمی کنم چرا که همه لنزها قابلیت تولید نواحی خارج از فوکوس دارند اما همه لنزها قابلیت ارائه بوکه های زیبا را ندارند.

بنابراین یک بوکه خوب و زیبا چیست؟ یک بوکه خوب احساس خوبی به چشمها و ادرک ما از عکس می بخشد و این به خاطر تاری نرم و لطیف پس زمینه و منحنی های دایره ای شکل حاصل از نورها است که فاقد لبه ها سخت و تیز است. در زیر نمونه ای از یک بوکه خوب ارائه شده توسط لنز نیکون  85mm – f1.4 را مشاهده می کنیم.

bokeh-pic1-ir (9)

بوکه نرم و یکدست (creamy)

به پس زمینه نرم پشت سر کودک دقت کنید. نواحی خارج از فوکوس بسیار لطیف (creamy) دیده می شوند و شکلهای دایره ای پس زمینه گرد و نرم هستند و مابین نواحی تار در پس زمینه انتقال  نرم و زیبایی را شاهد هستیم. این دقیقا همان چیزی است که بوکه خوب نامیده می شود.

بوکه بد یا زشت چیست؟ هر چند بحث بسیاری از مردم این است که چیزی به نام بوکه بد نداریم. اما من هنوز هر چه باعث پرت شدن حواس از موضوع اصلی و گیج شدن چشم ما بشود  “بد” می نامم.

bokeh-pic1-ir (1)

بوکه بد

به عکس بالا نگاه کنید. این عکس نمونه یک بوکه بد است. کیفیت نواحی تار برای چشم خوشایند نیست و شکلهای دایره ای لبه های تیز دارند.

3) شکلهای بوکه

شکل نور منعکسه نواحی خارج از فوکوس بستگی به دیافراگم لنز دارد.

بسیاری از لنزهای قدیمی (مانند لنز نیکون 50mm – f1.4)  دارای هفت تیغه صاف در دیافراگم شان هستند. که بوکه های هفت ضلعی مانند شکل زیر ایجاد می کنند.

bokeh-pic1-ir (7)

اکثر لنزهای جدید 9 تیغه گرد دارند که بوکه های دایره شکلی ایجاد می کنند. شکل زیر لنز نیکون 105mm – f 2.8

bokeh-pic1-ir (8)

4) چطور یک بوکه خوب بگیریم؟

خب، چطور یک بوکه خوب در عکسهاتون ایجاد کنید؟ همانطور که در بالا اشاره کردم بوکه به نوع لنز بستگی دارد. درحالیکه لنزهای ارزان قیمت بوکه های ناخوشایندی دارند لنزهای غیر زوم و لنزهای زوم حرفه ای با دیافراگمهای بازتر، بوکه های خوبی ارائه می دهند. آیا می دانید که لنز شما بوکه خوب تولید می کند یا نه؟  این آزمایش را انجام دهید. روی یک موضوع از یک فاصله خیلی خیلی نزدیک فوکوس کنید اینقدر نزدیک که لنزتون بتواند موضوع را در فوکوس داشته باشد. مطمئن شوید که پشت سر سوژه تا فاصله 1.5 تا 2 متری چیزی نباشد. مطمئن شوید که هم تراز به موضوع (سوژه) نگاه می کنید نه از بالا به پایین. توجه داشته باشید که پس زمینه شما یک دیوار ساده نباشد. سعی کنید یک پس زمینه (بکگراند) رنگارنگ پیدا کنید و ترجیحا مقداری نور روی آن تابیده باشد. هنگامی که یک موضوع خوب برای تست با پس زمینه مناسب پیدا کردید مود دوربین خود را روی الویت دیافراگم (Aperture Priority ) گذاشته و دیافراگم را در بازترین حالت خود قرار دهید. در اکثر لنزهای زوم نه خیلی حرفه ای این عدد معمولا 3.5 است. در حالیکه در لنزهای زوم حرفه ای این عدد بین f1.2 تا f 2.8 است. حالا یک عکس بگیرید و در نمایشگر دوربین خود آن را نگاه کنید. موضوع باید فوکوس باشد و پس زمینه تار. اگر لنز خوبی داشته باشید بوکه باید نرم و تار باشد و مانند مثالهای بالا چشم نواز باشد. شکل های دایراه ای باید کاملا نرم و گرد باشند و لبه های تیز نداشته باشند.

 

5) چه لنزهایی بوکه های خوب ایجاد می کنند؟

لنزهای بسیاری وجود دارند که بوکه های خوش فرم تولید می کنند. بسیاری از لنزهای حرفه ای ثابت و سریع با تیغه های گردِ دیافراگمی مانند نیکون 85mm – f1.4  و کانن 85mm – f 1.2 USM  بوکه های استثنایی خوش فرمی ایجاد می کنند. نمونه های ارزانتر همین لنزها مانند نیکون 85mm – f 1.8 و کانن 85mm – f 1.8 USM هم بوکه های زیبایی تولید می کنند. لنزهای بسیار زیادی وجود دارند که میتوان به آنها اشاره کرد بنابراین پیشنهاد می کنم بر حسب نیاز عکاسی خود، مقداری درباره ی لنزهای مختلف تحقیق کنید

 

6) چند نمونه از بوکه خوب

bokeh-pic1-ir (10)

bokeh-pic1-ir (3)

bokeh-pic1-ir (5)

bokeh-pic1-ir (4)

 

ترجمه: محمد دلیری (با اندکی تغییر)

 

4.6/5 - (9 امتیاز)

22 دیدگاه

 1. سلام جناب دلیری
  بسیار عالی و مفید بود.
  سپاس از زحمات شما

 2. جناب اقای دلیری
  تشکربابت مقاله خوب و مفیدی که تهیه شده است.
  با توجه به اینکه در مقاله هم به لنزهای سریع حرفه ای اشاره شده است. خواهشمند است توضیح مختصری راجع به این موضوع(به چه نوعی لنز سریع گفته میشود) بدهید.
  با تشکر و سپاس فراوان

  • به طور کلی به لنزی سریع گفته میشه که دیافراگم بازتری داشته باشه یعنی عددی مثل 2.8 یا 1.2 دلیلشم اینه که میتونید با سرعت شاتر های بسیار بال نور مناسبی رو به سنسور تصویر دوربین برسونید و

 3. سلام
  منظور از لنزهای سریع ، لنزهای با دیافراگم بازتر هستند. اگر لنزی مثلا در 50 م م دیافراگم آن 5.6 باشد و لنز 50 م م دیگری بازترین دیافراگم آن 1.4 باشد این لنز 4 درجه سریعتر از لنز قبلی است. علت اینکه به سریع معروفند ( البته بیشتر در متون لاتین از آنها به سریع یاد می شود) این است که با دیافراگم بازتر سرعت شاتر شما می تواند سریعتر عمل کند ( در یک نوردهی ثابت)
  انشاالله فرصت شود مقاله کاملی درباره لنزهای حرفه ای در دانشکده قرار می دهم.

 4. سلام…
  کار من آشپزی هست و جدیدا دنبال یک دوربین خوب برای کارم هستم که البته نمیخوام در این مرحله خیلی هزینه کنم!
  در واقع کارایی این دوربین برای من باید جوری باشه که بتونم از غذاهایی که درست میکنم خوب عکس بگیرم!
  در ضمن عاشق عکس بوکه هستم! این مطالب سایت شما عالیه! بینظیره! چند روزه که دارم اونا رو مطالعه میکنم…ممنونم از سخاوت شما در یاددهی این اصول!
  میخواستم بدونم پیشنهاد شما برای دوربین چیه!؟

  • سلام …
   خرید دوربین کاملا بستگی به بودجه شما داره … و البته انتظاراتی که در آینده از دوربین تان خواهید داشت.

  • سلام گیلدا خانم من تا بحال حدود 6 میلیون تومان هزینه دوربین و تجهیزات کردم و با تجربه ای که دارم پیشنهاد میکنم دوربین جدید سونی اچ ایکس 300 را بخرید که تازه به بازار آمده و دارای امکانات فوق العاده هست و زوم اپتیکال 50 برابر هم داره. قیمتش حدود یک میلیون و ششصد هزار هست ولی به داشتنش می ارزه

   • دوست عزیزایشون گفتن که علاقه ی زیادی به عکس های بوکه دارن و در ضمن زمینه ی کارشون هم آشپزیه.بهنظر شما دوربین سونی که معرفی کردین که یه کامپکته میتونه کمکشون کنه؟زوم 50 اپتیکال برا اشپزی به چه دردی میخوره؟؟؟.

    اگر برای گرفتن عکس های بوکه میخاین دوربین بخرین حتما باید یه دوربین dslr داشته باشین تا بتونین عکس مناسب بگیرین

 5. مهرداد بطحائی

  بسیار خوب و آموزنده
  ممنون از شما

 6. سپاسگزارم
  استفاده کردم

 7. amirhosein eghbally

  بسیار خوب و آموزنده
  سپاسگزارم

 8. ممنون از توضیحات خوبتون .

 9. SALAM

  man taze va in veb ashna shodam.

  kheili mamnoon az etelaateton

  man daneshjoye akkasi hastam va az etelaateton vaqean estefadeye mofid kardam

  tashakor !

 10. سلام خانم غزاله
  خدا را شکر که مقاله مفید واقع شده است. با توجه به اینکه دانشجوی عکاسی هستید حتما بزودی خودتان به یک عکاس خوب و با تجربه تبدیل خواهید شد. و چه خوب است که اگر مایل بودید عکسهایتان را در گالری سایت pic1.ir به اشتراک بگذارید و انشاالله که بزودی خودتان در فضای مجازی ، مقاله هایی راجع به عکاسی ارائه دهید.
  حضور دوستانی که تحصیلات آکادمیک دارند در این سایت، قطعا به پربار شدن مطالب کمک خواهد کرد. ضمن اینکه حتما دوستان و اطرافیان عکاس زیادی اطراف شما هستند.
  موفق باشید

 11. pic1 مایه سرور و خوشحالیست که خالصانه و صادقانه زحمات علمی بسیار موثر خود را باما درمیان می نهد همیشه موفق و معلم و مسرور باشید.

 12. سلام و ممنون از اطلاعات مفیدتون. ببخشید اگر سوالی تکراری می پرسم!

  برای یه بوکه خوب بین 2 لنز زیر کدوم رو پیشنهاد میکنید؟
  Nikon 50mm f/1.4G AF-S
  Samyang 85mm f/1.4 AS IF UMC for Nikon

  با بودجه 1.500.000 تا 2 میلیون تومن لنزی معرفی کنید که بشه عکسی با بوکه خوب ثبت کرد.

 13. سلام،اگه لنز نیکون ۸۵میلی ۱.8 بگیریم تو باز ترین حالت دیاف، اون شارپنس مورد نظرمون رو میده؟ مثل لنز ۷۰-200 ۲.8

 14. علی موتمن

  سلام، ممنون از شما
  بسیار اطلاعات خوب و مفیدی بود. خسته نباشین

 15. سپاسگزارم مفید بود .

 16. با سلام من میخوام دوربین بخرم خواستم بدون آیا با دوربینای کامپکت میشه عکسهای بوکه خوبی گرفت نظرتون در مورد کانن sx60 چیه آیا میشه عکسای بوکه خوبی باهاش گرفت چون پول ندارم زیاد هزینه کنم اگه در این حدود قیمت مدل بهتری سراغ دارید ممنون میشم راهنمایی کنید ممنون

 17. سلام.من به تازگی یه کانن 70d با لنز18-55 stmخریدم.البته موقع خرید اطلاعات زیادی درباره انواع لنز نداشتم.استفاده ی دوربینم هم بیشتره عکاسی پرتره خانوادگی و منظره هست.به نظر شما چه جور لنزی تهیه کنم؟لنزی که بالا گفتم مناسبه یا باید بازم لنز تهیه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال ضد اسپم * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.