خانه / آموزش عکاسی / عکاسی کیاروسکورو
آرشیو ( به سبک کیاروسکورو )
آرشیو ( به سبک کیاروسکورو )

عکاسی کیاروسکورو

کیاروسکورو  chiaroscuro

موضوع کیاروسکورو از دوران رنسانس در نقاشی ها وجود داشته و سپس به دنیای عکاسی وارد شده است.
کلمه کیاروسکورو ایتالیایی است و به معنای ” تاریک و روشن ” می باشد. ارتباط آن با هنر به کنتراست تصویر ( تضاد بین تاریک و روشن ) مربوط می شود. در حالیکه بیشتر نشان دهنده و بیانگر کنتراست قوی است ، می تواند به نحوه ی بازی تاریکی بر نور هم مرتبط باشد. همچنین با استفاده از این تکنیک ، می توان از فرم های هنری دو بعدی ، تصاویر سه بعدی را تداعی و ایجاد کرد. به لحاظ عکاسی ، می توان از تکنیک کیاروسکورو در سبک های مختلف عکاسی مانند : منظره ، پرتره ، سیاه و سفید ، فضاهای داخلی ، معماری و غیرو استفاده کرد.

اصل و اساس کیاروسکورو در عکاسی ، به پرتره ها بر می گردد که عموما با عکس های پرتره با نورپردازی رامبراند ( نقاشی با همین نام ) همراه بوده است که مشخصه اصلی آن ایجاد یک مثلث نوری زیر چشم است ( در طرفی از صورت که در سایه قرار دارد ). یک نور اصلی و یک رفلکتور برای ایجاد این نوع نور پردازی لازم است که نور اصلی در زاویه 45 درجه از سوژه قرار می گیرد. رفلکتور باید به اندازه کافی به سوژه نزدیک باشد تا طرف تاریک تر صورت را تقریبا با نصف مقدار  و قدرت  نور اصلی ، روشن کند.

کیاروسکورو در عکاسی نشان دادن نورپردازی رامبراند نیست. نکته اصلی تکنیک کیاروسکورو در عکاسی،  ایجاد نوری در ثبت است که سایه ها و روشنی های ثبت بر روی هم قرار گیرند و عکس دارای سایه روشن های قابل توجهی باشد بطوریکه به ثبت بُعد بدهد. کار به این راحتی نیست که یک افکت نوری ساده در تصویر ایجاد کنید و آن را ” هنر ” بنامید ! . موضوع – سوژه – ترکیب بندی ، می بایست خوب بوده و تکنیک کیاروسکورو به محتوای عکس شما بیاید و در جهت انتقال مفهوم عکس ، کمک کننده باشد. در واقع با شناخت نور و تاثیر آن بر ثبت ، و همراه کردن آن با یک ترکیب بندی خوب و موثر ، می توانید به مفهوم کیاروسکورو برسید.

کیاروسکورو
کیاروسکورو

 

در کلاه سیاه مرد در عکس بالا ، نور از یک حباب فانوسی می آید. نور پر کننده نیز از یک در باز بر کلاه می تابد. نور محیطی حاصل از در باز ، هایلاتی در سمت چپ صورت سوژه ایجاد کرده است . بعلاوه باعث روشن شدن لبه ها بازوی سوژه شده است. اما در این تصویر ، کیاروسکورو در جایی ایجاد شده است که کلاه سوژه قرار دارد چرا که نواحی تاریک کلاه و بکگراند دارای نور پردازی پر کنتراستی است . به عبارت دیگر کلاه دارای تاریک و روشن قوی است .

 

 

کیاروسکورو
کیاروسکورو

منظره ی بالا در طلوع خورشید عکاسی شده است. زاویه تابش خورشید به نحوی بوده که ابرها را روشن کرده است و باعث ایجاد جلوه ی کیاروسکورو شده است. نه بخاطر ابرها ، بلکه بخاطر کنتراست قویی که بین ابرهای روشن و لایه های تاریک کوه بوجود آمده است. من شبیه چنین صحنه ای را عکاسی کرده ام اما بدون ابر ، و با وجود لایه های متعددی از کوه ها، اما کیاروسکورو بوجود نیامده است. چرا که عدم وجود ابر و نبود روشنی کافی ، کنتراستی که لازمه ی کیاروسکورو است بوجود نیامده است.

 

 

کیاروسکورو
عکاسی کیاروسکورو

 

عکاسی سیاه و سفید و کیاروسکورو یک ترکیب فوق العاده می باشند. یکی از ویژگی چاپ های سیاه و سفید این است که tonal range وسیعی دارند. هر چه سفیدی خالص با سیاهی خالص به هم آمیخته تر باشند کیاروسکوروی قوی تری خواهیم داشت.

برای رسیدن به افکت کیاروسکورو ( تکنیک کیاروسکورو ) بطور معمول ، عکاسی با مقدار کمی نور در تاریکی می باشد. این باعث می شود تون های تاریک خیلی تاریک شوند ( تقریبا مشکی خالص ) و تون های روشن اورکسپوز ( پر نوری بیش از حد ) نشوند. شاید یکی از راه های ایجاد کیاروسکورو ثبت های آندراکسپوز ( کم نور ) باشد. شما باید با اکسپوز ثبت بازی کنید تا ببینید بهترین حالت برای ایجاد یک تصویر خاصی چگونه است.

 

عکس با تکنیک کیاروسکورو
عکس با تکنیک کیاروسکورو

 

اگر منبع نوری عملا به سمت کادر شما می آید ( عکس بالا ) نگران نباشد که هایلات ها ( نواحی روشن تصویر ) اوراکسپوز شوند. در عکس بالا  آندراکسپوز بیشتر ، باعث می شود نواحی بیرون پنجره قابل رویت شوند و در عوض اجسام و اشکال داخل ، سیلوئت باشند که افکت مورد دلخواه نیست چرا که در کیاروسکورو شما می خواهید فرم سوژه اصلی را نیز ببینید.

شما می توانید نواحی سایه و روشنی های تصویر را در مرحله پس تولید نیز ویرایش کنید تا به کنتراست بهتر بین نواحی تاریک و روشن تصویر دسترسی پیدا کنید. در مثال زیر سایه ها در ادیت،  تاریک تر شده اند تا کنتراست بیشتری بین کوچه و دوچرخه سوار ایجاد شود.

 

عکس با تکنیک کیاروسکورو
عکس با تکنیک کیاروسکورو

 

کیاروسکورو بیشتر عکاسی در نور کم ( Low Key ) یا حتی نور خیلی کم و یا با یک منبع نور ، مانند لامپ یا پنجره ایجاد می شود. در عکاسی کیاروسکورو نواحی تاریک و روشن عکس به چشم می آید و خودش را نشان می دهد. کیاروسکورو در ایجاد حس و حال دراماتیک ، رمز آلود ، رمانتیک موثر بوده و باعث بُعد بخشیدن به اثر می شود. در عکس اول این مقاله ،  صرفا در کلاه سوژه شاهد این کنتراست هستیم  ولی  معمولا در عکسهای کیاروسکورو ، کنتراست مورد نظر ، در کل عکس جاری و ساری است .

 

برای درک بهتر مفهوم کیاروسکورو ، عکس های زیر را مشاهده نمایید

عکاس : امیررضا بیگلو - کیاروسکورو
عکاس : امیررضا بیگلو 
عکاس : عطفه تاکی  - کیاروسکورو
عکاس : عطفه تاکی
عکاس : سید آرمان نبی پور کیاروسکورو
عکاس : سید آرمان نبی پور
عکاس : محدثه فهیمی کیاروسکورو
عکاس : محدثه فهیمی
عکاس : سید شهاب الدین شهابی کیاروسکورو
عکاس : سید شهاب الدین شهابی 
عکاس : رضا زنگنه - کیاروسکورو
عکاس : رضا زنگنه
عکاس : سمیه سادات غلامی
عکاس : سمیه سادات غلامی ( مثلث رامبراند )
عکاس : امیرعباس طلوعی
عکاس : امیرعباس طلوعی
عکاس : هژیر حیدری کیاروسکورو
عکاس : هژیر حیدری
عکاس : حسین ریاحی کیاروسکورو
عکاس : حسین ریاحی
نقاشی ( کیاروسکورو )
نقاشی ( کیاروسکورو )
آرشیو ( به سبک کیاروسکورو )
آرشیو ( به سبک کیاروسکورو )
آرشیو ( به سبک کیاروسکورو )
آرشیو ( به سبک کیاروسکورو )
آرشیو ( به سبک کیاروسکورو )
آرشیو ( به سبک کیاروسکورو )
آرشیو ( عکاسی به سبک کیاروسکورو )
آرشیو ( عکاسی به سبک کیاروسکورو )

ترجمه و ویرایش : محمد دلیری 

5/5 - (1 امتیاز)

3 دیدگاه

  1. سلام جناب دلیری
    سپاس از مطلب خوبتون

  2. با سپاس از شما دوست عزیز برای مطالب خوب و آموزنده تان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال ضد اسپم * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.